Cfg nedir?

Cfg nedir? Ne işe yarar? Nasıl Kullanılır? Cfg hile midir?

İşte bütün bu soruların cevaplarını bu yazımızda vermeyi düşünüyorum arkadaşlar. Mailime gelen mesajlar,gönderilen konular, atılan yorumlar ve bir çok yerde bunları özenle sormuşsunuz bizlere. İlk önce cfg nedir onu açıklayalim.

Cfg: Cs 1.6 oyununa ait açılımı config olan ayar dosyasının uzantısıdır. Örnek vermek gerekirse ‘userconfig.cfg’

Cfg aslında sadece oyunu iyileştirmeye yarayan ayarların komut dizinlerinden oluşmaktadır. Cfg’deki komut satırlarının hepsinin ayrı anlamları vardır. Bir komut nick değiştirmenize yarar. Bir komut “q” tuşunun işlevini değiştirmeye yarar. Bir komut fare hassasiyetini değiştirmeye yarar. Peki cfg hile midir, aim, headshot, sekmeme gibi özellikleri var mıdır?

Cfg elbette hile değildir. Bahsettiğimiz gibi ayar dosyalarından oluşmaktadır. Kullandığım bazı cfg’ler emin olun daha kolay headshot atmama yardımcı olmuştur, bazen sekmenin azaldığını görmüşümdür, ama cfg’lerde yüzde yüz headshot, hiç sekmeyen cfg gibi yalanlar boşa ve göz boyamak içindir. Ama emin olun her indirdiğiniz cfg dosyasına ayarlarına bağlı olarak sizin işinize yarar. Lag düşürür. Fps arttırır. Aşırı kasmayı önler. Renkleri düzenler. Bunlar gibi onlarca olumlu yardımı vardır cfglerin. Tamam anladık diyorsunuz. Bu cfg nasıl kullanılır nerden indirilir? onlarıda açıklayayım.cs1.6cfgnedir

Sitemizde gördüğünüz tüm cfg’leri cs 1.6’da kullanabilirsiniz. İlk önce dosyayı indirin ve içindeki cfg uzantılı dosyası valve/cstrike klasörüne atın. Atıyorum ismi alicaan.cfg olsun. Dosyayı attınız ve oyuna girdiniz. Şimdi iki adet yöntemimiz var.

İlk yöntemimiz servera girmeden önce olduğu için kesin sonuç vermeyebilir. Serverlar kendi hazırladıkları userconfig’leri okuttukları için servera girişte hemen hemen tüm ayarlarınız sıfırlanır. Ama anlatayım ben yinede:

Oyuna giriyoruz. Konsolu açıyoruz ve indirdiğimiz cfg’nin adı neyse onu konsola “exec alicaan.cfg” olarak yazıyoruz. Bizim cfg’miz alicaan.cfg idi sizinki başka isimli olabilir 🙂

İkinci yöntemimiz ise: Oyuna girip serverımıza giriş yapıyoruz. Daha sonra paneli açıp “unbind all” komutunu yazıyoruz ve bütün tuşlar sıfırlanıyor. Daha sonra “exec alicaan.cfg” yani cfgmizin ismini yazıyoruz. Eğer cfg sxe geçmeyen kodlar içeriyor ise büyük ihtimal çalışmayacaktır. Sxe geçmeyen cfg’lerden uzak durun. Oyun ayarlarınızı bozabilir.

Tüm bunlar hakkında sorularınızı yorum kısmından veya sitemizin altında bulunan mail bölümünden yazabilirsiniz arkadaşlar.